Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Захист та відновлення прав продавця нерухомого майна.
Факт невиконання покупцем взятого на себе за договором обов’язку оплатити прийняте нерухоме майно є безумовною підставою для застосування традиційного способу захисту прав продавця: примусового стягнення з боржника заборгованості за одержане майно. Однак, непоодинокі випадки застосування інших способів захисту, зокрема розірвання договору купівлі-продажу на підставі істотного порушення умов договору (ст. 651 ЦК України). Особливої актуальності вказане питання набуває з огляду на те, що правовим наслідком припинення договірних зобов’язань з купівлі-продажу нерухомого майна у вказаний спосіб є повернення майна продавцеві.
Невиконання покупцем обов’язку з оплати прийнятого нерухомого майна, безперечно, є порушенням прав продавця на отримання грошового еквівалента за передане майно, і в даному випадку права продавця як особи, яка належним чином виконала свої обов’язки, але не отримала зустрічного виконання, можуть і мають бути захищені.
Суд може захистити порушене право продавця способами, передбаченими законом і договором. Припинення правовідношення як спосіб захисту порушеного права безпосередньо передбачено ст. 20 ГК України та ст. 16 ЦК України.
Спосіб захисту має відповідати правовідносинам, що склалися між сторонами, та приводити до відновлення порушеного права, а саме відновлення - є метою захисту і водночас його призначенням. Зрозуміло, що права продавця, безперечно, будуть відновлені шляхом стягнення з покупця коштів за одержане останнім нерухоме майно, тобто присудженням до виконання обов’язку в натурі (ст. 20 ГК, ст. 16 ЦК).
Застосування ж до спірних правовідносин такого способу захисту права, як припинення правовідношення шляхом розірвання договору, також здатне відновити порушене право продавця, однак такий спосіб захисту не може бути пріоритетним, оскільки розірвання договорів купівлі-продажу нерухомого майна, що невиконані у повному обсязі, по-перше, дестабілізує господарський обіг; по-друге, вносить невизначеність у відносини власності у випадках, коли за умовами договору право власності на об’єкт нерухомості вже набуто покупцем до моменту оплати.
Системне тлумачення частин 1,2 ст. 697 ЦК України свідчить, що суб’єктивне цивільне право на повернення майна продавцю застосовується лише у випадках, коли у договорі сторони погодили збереження права власності за продавцем до оплати майна.
Виходячи з наведеного, суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень, зокрема, ч. 2 ст. 13 ЦК України, відповідно до якої при здійсненні своїх прав особа зобов’язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб. Тобто, у випадку пред’явлення позивачем (продавцем нерухомого майна) вимоги щодо розірвання договору та повернення майна за наявності можливості спонукання відповідача (покупця нерухомого майна) до виконання обов’язку в натурі - оплати майна, суд повинен оцінити можливість захисту прав позивача способом, який не буде дестабілізувати договірні зобов’язання та господарський обіг у цілому.
Обґрунтуванням подібних дій суду є положення ч. 2 ст. 193 ГК України , якою закріплено принцип належного виконання зобов’язань з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу, яким можна вважати збереження чинності договору та уникнення реституційного повернення нерухомого майна до попереднього власника.
Саме здійснення продавцем передачі у власність покупця нерухомого майна і здійснення покупцем його оплати буде свідчити про виконання ними взятих на себе зобов’язань з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; про добросовісність у реалізації їх цивільних прав, оскільки саме добросовісність як одна з основних засад цивільного законодавства (ст. 3 ЦК України) потребує від кожного учасника цивільних відносин здійснювати належні йому права з урахуванням існуючих меж та обмежень такого здійснення (ст. 13 ЦК України), у тому числі в частині недопущення зловживання своїми правами та порушення прав чи охоронюваних законом інтересів інших осіб.
З огляду на наведене вище слід зазначити, що застосування судом такого способу захисту права продавця на отримання грошових коштів за передане у власність покупця нерухоме майно, як припинення правовідношення (розірвання договору) може мати місце у випадку, коли відновлення порушеного права продавця неможливо здійснити способом, який відповідає суті існуючих між сторонами зобов’язань і дозволяє отримати продавцеві те, на що останній розраховував при укладенні договору (грошові кошти), - шляхом стягнення суми заборгованості та штрафних санкцій (ч. 3 ст. 692 ЦК України).
Суддя господарського суду
Луганської області О.О. Седляр