flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як одержати доступ до судових рішень та ознайомитися з текстом

Відкрий доступ до судових рішень є одним з принципів, який забезпечує прозорість діяльності судової влади в Україні, а також сприяє однаковому застосуванню законодавства.

            З метою впровадження цього принципу в життя Верховною Радою України 22 грудня 2005 року прийнято Закон України ”Про доступ до судових рішень” №3262-ІV.

    Цим Законом регулюються відносини щодо забезпечення доступу до  судових  рішень (рішень,  судових наказів,  постанов, вироків, ухвал), ухвалених судами загальної юрисдикції, та ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.

         Відкритість судових рішень забезпечується, зокрема:

-проголошенням судового рішення в засіданні суду;

-забезпеченням доступу до матеріалів справи та наданням копії судового рішення;

-оприлюдненням судових рішень на офіційному веб-потралі судової влади України в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

         Наведемо приклади того, як все ж таки забезпечується відкритість судових рішень у системі господарських судов України за зазначеними принципами.

         І. Принцип публічного проголошення рішення в залі судового засідання після закінчення розгляду справи закріплено в статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також в Господарському процесуальному кодексі України.

Розгляд справ у господарських судах відкритий, за винятком випадків, встановлених статтею 44 Господарського процесуального кодексу України. Відкритий розгляд справи означає, що кожний громадянин України вправі бути присутнім у залі судового засідання.

  Прийняте рішення в господарській справі оголошується суддею в судовому засіданні після закінчення її розгляду. У разі проголошення в судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частин рішення, господарський суд повідомляє, коли буде складено повне рішення.

 

ІІ. Відповідно до Закону України ”Про судоустрій і статус суддів” ніхто із сторін та учасників процесу не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації щодо результатів розгляду його судової справи.

Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що надається особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену посадовою особою апарату суду та печаткою суду із зазначенням дати, мають право отримати особи, які брали участь у справі (зазвичай це прокурор, сторони, треті особи, їхні представники).

Особи, які не брали участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов’язків. Така особа повинна звернутися до апарату господарського суду із заявою про видачу їй копії процесуального документа, але з обґрунтуванням, чому вона вважає, що судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод тощо.

За виготовлення стороні повторної копії судового рішення, або за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа не брала  участі у справі, але це рішення стосується її прав та обов’язків, справляється судовий збір у розмірі, встановленому Законом України ”Про судовий збір”. На даний час розмір судового збору за кожний аркуш копії судового рішення складає 1 гривню.

Крім того, усім зазначеним вище особам апарат суду зобов’язаний забезпечити можливість ознайомитися в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.

Службовець апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:

1) заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;

2) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;

3) судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов’язків заявника.

Цей перелік є вичерпним.

 

У доступі до судового рішення не може бути відмовлено заявнику, стосовно якого судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіжних заходів.

У разі відмови в задоволенні заяви, службовець апарату суду зобов’язаний видати заявнику вмотивоване письмове рішення із зазначенням порядку його оскарження.

 

ІІІ. Інтернет-сторінки судів стали ефективним засобом для забезпечення прозорості судової влади, зокрема, й завдяки можливості знайти будь-яке судове рішення.

Для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація на виконання Закону України ”Про доступ до судових рішень” забезпечила ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, який є автоматизованою системою збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

До Реєстру вносяться усі письмові рішення судів загальної юрисдикції – у цивільних, адміністративних, господарських, кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безкоштовного цілодобового доступу, а користувачам надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

Для того, щоб ознайомитися з потрібним рішенням, необхідно зайти на офіційний веб-портал судової влади за адресою в Інтернеті: www.reyestr.court.gov.ua

Ви потрапите на сторінку Єдиного державного реєстру судових рішень.

За допомогою цієї сторінки можна проводити пошук судових рішень окремо або одночасно за:

1) словами з тексту судового рішення;

2) місцезнаходженням і найменуванням суду;

3) прізвищами та ініціалами суддів;

4) реквізитами судової справи:

- номером справи,

- датою (періодом) її надходження до суду;

5) реквізитами судового рішення:

- датою (періодом) ухвалення,

- реєстраційним номером у Єдиному державному реєстрі,

- формою судочинства (адміністративна, господарська, кримінальна,

цивільна, справи про адміністративні правопорушення),

- формою судового рішення (вирок, постанова, рішення, судовий наказ, ухвала, окрема ухвала);

6) статусом сторін у справі:

- державний орган, державне підприємство, установа, організація;

- юридична особа;

- фізична особа.

 

Обравши відповідну комбінацію критеріїв, треба натиснути кнопку ”ПОШУК” та отримати результат внизу сторінки.

У Реєстрі можна знайти як конкретне рішення, реквізити якого відомі, так і добірку рішень з якогось питання чи певного суду, судді тощо.

         Так, доступним є контекстний пошук. Тобто, набравши у полі «Пошук за контекстом» необхідні слова, які можуть бути у необхідних Вам рішеннях (наприклад, назву закону, який Ви хочете дізнатися як суди його застосовують), і Ви знайдете усі судові рішення з такими словами. При цьому можна обмежити пошук за іншими критеріями (судом, періодом тощо).

        

Якщо ж є бажання ознайомитися з добіркою судових актів, наприклад, господарського суду Луганської області за 2013 рік, потрібно у рядку ”Регіон суду” обрати ”Луганська область”, а в рядку ”Найменування суду” – ”господарський суд Луганської області”. Також вказати відповідний період, за який хочете знайти судові рішення (шукаємо рішення за 2013 рік, тому початковою датою буде 1 січня 2013 року, а кінцевою датою – 31 грудня 2013 року), господарську форму судочинства, форму судового рішення – рішення або ухвала.